Contact Us
Arena Box Office Heritage Hall Plan Your Visit Calendar
Facebook Twitter
Upcoming Events

4A Division I & II State HS VB Tournament
at Arena

Oct 28, 2016

KSHSAA CLASS 4A DI STATE VOLLEYBALL PAIRINGS OCTOBER 28 & OCTOBER 29, 2016

SALINA BICENTENNIAL CENTER

Scores listed below or FOLLOW US on Twitter for Scores @BicentennialCtr

Daily Admission Prices:

Adult $9

Student $7 

DII

Friday, October 28 - Pool I (Top Bracket)

Seed 1: Holcomb 

Seed 8: Meriden Jefferson West 

Seed 4:Baxter Springs 

Seed 5: Nickerson 

COURT A- Winners listed below each match

8:30 AM- Holcomb (1) vs. Meriden Jefferson West (8)

*Meriden Jeff West 25-22, 25-19

9:30 AM - (4)Baxter Springs vs. Nickerson (5)

*Baxter Springs 25-6, 25-19

10:30 AM- Holcomb (1) vs. Nickerson (5)

*Nickerson 25-14, 25-23

11:30 AM -Baxter Springs (4) vs. Meriden Jefferson West (8)

*Baxter Springs 25-20, 17-25, 25-23

12:30 PM- Nickerson (5) vs. Meriden Jefferson West (8)

*Nickerson 25-22, 25-18

1:30 PM - Holcomb (1) vs. Baxter Springs (4)

*Baxter Springs 25-6, 25-19

 

Friday, October 28-- Pool II (Bottom Bracket)

Seed 2: Girard

Seed 7: Andale

Seed 3: Concordia 

Seed 6: Topeka-Hayden

 

COURT B

8:30 AM -Girard (2) vs. Andale (7)

*Girard 25-18, 22-25, 25-22

9:30 AM -Concordia (3) vs.Topeka-Hayden (6)

*Topeka Hayden 25-21, 25-9

10:30 AM-Girard (2) vs. Topeka-Hayden (6)

*Topeka Hayden 25-14, 25-12

11:30 AM -Concordia (3) vs. Andale (7)

*Andale 25-18, 19-25, 26-24

12:30 PM -Topeka-Hayden (6) vs. Andale (7)

*Topeka Hayden 25-18, 25-14

1:30 PM - (2) Girard vs. Concordia (3)

*Concordia 25-15, 25-19

 

 

DI

Friday, October 28 - Pool I (Top Bracket)

Seed 1: Abilene, 36-3

Seed 8: Shawnee Mission-Miege, 11-28

Seed 4: Paola, 25-12

Seed 5: Tonganoxie, 23-13

 

COURT A

3:30 PM- Abilene (1) vs. Shawnee Mission-Miege (8)

*Shawnee Mission Miege 25-17, 26-24

4:30 PM -Paola (4) vs. Tonganoxie (5)

*Paola 25-21, 20-25, 25-24

5:30 PM- Abilene (1) vs. Tonganoxie (5)

*Abilene 25-19, 25-13

6:30 PM -Paola (4) vs. Shawnee Mission-Miege (8)

*Shawnee Mission Miege 26-24, 25-15

7:30 PM- Tonganoxie (5) vs. Shawnee Mission-Miege (8)

*Shawnee Misson-Meige 25-19, 25-21

8:30 PM -Abilene (1) vs. Paola (4)

*Paola 23-25, 25-17, 22-15

 

 

Friday, October 28-- Pool II (Bottom Bracket)

Seed 2: Rose Hill, 34-6

Seed 7: McPherson, 25-16

Seed 3: Independence, 31-8

Seed 6: Andover Central, 26-15

 

COURT B

3:30 PM -Rose Hill (2) vs. McPherson (7)

*Rose Hill 25-15, 25-14

4:30 PM -Independence (3) vs. Andover Central (6)

*Andover Central 25-14, 25-6

 5:30 PM-Rose Hill (2) vs. Andover Central (6)

*Rose Hill 25-20, 25-20

6:30 PM -Independence (3) vs. McPherson (7)

*McPherson 25-23, 25-18

7:30 PM -Andover Central (6) vs. McPherson (7)

*Andover Central 11-25, 25-20, 25-16

8:30 PM -Rose Hill (2) vs. Independence (3)

*Rose Hill 25-10, 25-14

 

ALL MATCHES WILL START NO SOONER THAN THE TIME LISTED ON THE PRINTED SCHEDULE Saturday, October 29 Saturday Bracket posted on KSHSAA website at the conclusion of pool play on Friday.

Saturday Semi-final matches will begin @ 2:00 pm. Consolation & Championship Matches will begin 15 min. after last semi-final match has concluded.

Saturday, October 29th Semi Finals and Finals

Court A- 10:00 AM Class 4A DII

1st Place Pool 1- Nickerson

2nd Place Pool 2-Concordia

*Concordia 25-15, 14-25, 25-22

 

Court B-10:00 AM Class 4A DII

1st Place Pool 2- Topeka Hayden

2nd Place Pool 1- Baxter Springs

*Topeka Hayden 25-20, 25-12

 

Third Place Match Class 4A DII

1st Place Pool 1- Nickerson

2nd Place Pool 2-Baxter Springs

*Nickerson 25-12,25-19

 

CHAMPIONSHIP Match AM Class 4A DII

1st Place Pool -Topeka Hayden

2nd Place Pool - Concordia

*Topeka Hayden 25-19, 25-15

 

Saturday, October 29th Semi Finals and Finals

Court A- 2:00 PM Class 4A DI

1st Place Pool 1- Shawnee Mission Miege

2nd Place Pool 2-Andover Central

* Shawnee Mission Miege 25-15, 25-17

 

Court B-2:00 PM Class 4A DI

1st Place Pool 2- Rose Hill

2nd Place Pool 1- Paola

*Rose Hill 25-17, 25-20

 

Third Place Match Class 4A DI

1st Place Pool - Andover Central 

2nd Place Pool -Paola

*Andover Central 29-27, 25-21

 

CHAMPIONSHIP Match AM Class 4A DI

1st Place Pool -Shawnee Mission Miege

2nd Place Pool - Rose Hill 

*Rose Hill 25-22, 25-20

Social Networks

Copyright ©2017 Salina Bicentennial Center - All Rights Reserved

Website by: Impact Marketing Services